Dr Marek Majer o zagadkach historycznojęzykowych

W tygodniku "Newsweek Polska" ukazał się artykuł Katarzyny Burdy, poświęcony opublikowanej niedawno na łamach "Science" nowej hipotezie na temat miejsca i czasu, w którym istniał przed wieloma tysiącleciami język praindoeuropejski – wspólny przodek wszystkich języków z rodziny indoeuropejskiej, w tym słowiańskich.

W artykule wypowiada dr Marek Majer z Katedry Filologii Słowiańskiej UŁ, m.in. o powstaniu języka prasłowiańskiego oraz wyodrębnieniu się z niego poszczególnych języków słowiańskich, w tym polskiego: https://www.newsweek.pl/zdrowie-i-nauka/nauka/skad-sie-wziela-polszczyzna-naukowcy-odkryli-korzenie-jezyka-polskiego/xb9e4vn.

Łódzki slawista wziął także udział w dyskusji pt. „Języki słowiańskie - czyli skąd wziął się język polski?” w Magazynie Radia Tok FM, komentując badanie i opowiadając o wielu pokrewnych zagadnieniach: https://audycje.tokfm.pl/podcast/156936,Jezyki-slowianskie-czyli-skad-wzial-sie-jezyk-polski.

Pierwotny artykuł z "Science" ("Language trees with sampled ancestors support a hybrid model for the origin of Indo-European languages") można przeczytać pod tym linkiem: https://www.science.org/doi/10.1126/science.abg0818