flagi                                                                             

Na studiach slawistycznych doskonale odnajdą się osoby lubiące uczyć się języków obcych i poznawać kulturę innych narodów.

Jeśli więc chcesz się dowiedzieć, czym jest bałkański burek/banica, w co wierzyli Słowianie tysiąc lat temu i który język słowiański jest najbardziej romantycznym językiem Europy, studia te są dla Ciebie stworzone.

Dzięki zdobytej wiedzy będziesz mógł znaleźć interesującą pracę. Rozwijająca się współpraca między Polską a Czechami, Serbią, Chorwacją, Bułgarią czy Słowenią oraz innymi krajami słowiańskimi powoduje, że wiele firm poszukuje specjalistów znających języki słowiańskie.

Na studiach pierwszego stopnia (licencjackich) będziesz intensywnie uczyć się języka kierunkowego. Lektoraty prowadzone są zarówno przez native-speakerów, jak i Polaków doskonale znających poszczególne języki. Studia te związane są ponadto z poznawaniem literatury, historii i kultury krajów słowiańskich. Jeśli zdecydujesz się na studiowanie slawistyki na Uniwersytecie Łódzkim, będziesz mieć także do wyboru kilka specjalizacji zawodowych: turystyczną, przekładoznawczą i inne.

Studia drugiego stopnia (magisterskie) to kontynuacja nauki języków oraz pogłębianie już zdobytej wiedzy.


Dlaczego slawistyka na Uniwersytecie Łódzkim?

Jako jedna z niewielu polskich uczelni oferujemy nie tylko kształcenie w zakresie przedmiotów kierunkowych, lecz także w ramach bloku przedmiotów specjalizacyjnych, które pozwalają nabyć praktyczne umiejętności, przydatne w późniejszej pracy zawodowej.

Nasza Katedra współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą, dzięki czemu swoim studentom może zaproponować wyjazdy na stypendia w ramach programu Erasmus+: do Bułgarii (Sofia, Wielkie Tyrnowo, Szumen, Płowdiw, Błagoewgrad), do Słowenii (Lublana, Maribor, Koper), do Czech (Praga, Brno) i do Chorwacji (Zagrzeb). Co roku podpisywane są nowe umowy, poszerzające możliwości wyjazdów.

Sylwetka absolwenta

Absolwenci slawistycznych studiów pierwszego stopnia otrzymują tytuł licencjata filologii słowiańskiej. Bardzo dobrze znają język kierunkowy, mają dobre przygotowanie filologiczne, a zatem wiedzę językoznawczą i literaturoznawczą. W zależności od wybranej specjalizacji mogą wykonywać takie zawody jak tłumacz, pilot wycieczek, edytor. Mogą też kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia (magisterskich).

Absolwenci slawistycznych studiów drugiego stopnia otrzymują tytuł magistra filologii słowiańskiej. Doskonale znają język kierunkowy, mają bardzo dobre przygotowanie filologiczne i kulturowe, dzięki któremu mogą wykonywać takie zawody jak tłumacz w instytucjach międzynarodowych, pilot wycieczek, korektor, edytor i wiele innych.