Objazd studyjny po Śląsku Cieszyńskim - fotorelacja

Od 16 do 18 maja 2024 r. członkowie Koła Naukowego Slawistów UŁ, dzięki wsparciu finansowemu władz UŁ i władz Wydziału Filologicznego oraz Katedry Filologii Słowiańskiej, mieli możliwość wyjazdu na czesko-polskie pogranicze w ramach projektu pt. Objazd studyjny po Śląsku Cieszyńskim.

Swój pobyt na Śląsku Cieszyńskim studenci rozpoczęli od przekroczenia czesko-polskiej granicy mieszczącej się na Moście Przyjaźni na rzece Olzie. Następnie skierowali się w stronę zabytkowego centrum Cieszyna, gdzie mogli podziwiać m.in. zabytkowe kamienice, fontannę św. Floriana oraz Studnię Trzech Braci powiązaną z miejscową legendą o założycielach miasta. Ważnym punktem dnia był spacer po starej części miasta „Cieszyńskiej Wenecji” z budynkami z XVIII i XIX w. oraz charakterystycznym kanałem. Dzień zakończył się wizytą w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, w którym studenci mogli zapoznać się z historią regionu.

W drugim dniu objazdu studenci wyruszyli do Opawy, gdzie w strugach deszczu przemierzali Dolny i Górny Rynek z zabytkową architekturą, ratuszem i gmachem Teatru Śląskiego. Członkowie Koła skorzystali również z okazji obejrzenia wnętrz Konkatedry Najświętszej Maryi Panny wybudowanej w XIV w. Po wizycie w Muzeum Ziemi Śląskiej, najstarszym muzeum publicznym na terytorium dzisiejszej Republiki Czeskiej, zostały zorganizowane przez studentów warsztaty poświęcone dialektowi laskiemu, którego uczestnicy objazdu mieli również okazję usłyszeć w żywej mowie mieszkańców regionu.

Ostatni dzień rozpoczęto wizytą w Muzeum Těšínska, po czym studenci skierowali się do Arcyksiążęcego Browaru Zamkowego, mającego swoje początki w połowie XIX w. Pobyt w Cieszynie zakończył się wspinaczką na Wieżę Piastowską, z której uczestnicy wyjazdu mogli podziwiać panoramę miasta oraz zwiedzaniem Rotundy św. Mikołaja i św. Wacława, która widnieje na banknocie dwudziestozłotowym.

Każdy uczestnik objazdu przygotował przynajmniej jedno krótkie wystąpienie na temat zwiedzanych obiektów.

Opiekunem objazdu był dr Piotr Kręzel, którego w Cieszynie wspierał dr Jiří Byčkov.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyjazdu! 

zdjęcie

zdjęcie 

zdjęcie

zdjęcie

zdjęcie

Więcej zdjęć znajduje się w linku poniżej:

https://www.flickr.com/photos/198519473@N08/albums/72177720317216518/