Wspólne zajęcia łódzkich slawistów ze studentami z Nowego Sadu

22 maja 2024 r. studenci uczący się języka serbskiego (ze wszystkich roczników) uczestniczyli we wspólnych zajęciach online ze studentami serbskiego języka i literatury z Uniwersytetu w Nowym Sadzie. Spotkanie odbyło się w języku serbskim, uczestnicy z Serbii i Polski zaprezentowali swoje miasta, uniwersytety i katedry, a także rozmawiali o sposobach spędzania wolnego czasu. Zarówno serbscy, jak i polscy studenci niewątpliwie poczuli się zaproszeni do odwiedzenia Łodzi i Nowego Sadu.

W dalszej części spotkania studenci z Nowego Sadu, koordynowani przez profesorkę Jelenę Ajdžanović, w interesujący i zabawny, a jednocześnie bardzo merytoryczny sposób zaprezentowali, w jaki sposób funkcjonują we współczesnym slangu młodzieżowym najróżniejsze skróty, których użyciem polscy studenci byli dosyć zaskoczeni. Na koniec koledzy z Serbii przygotowali gry i zadania, mające na celu utrwalić nowo zdobytą wiedzę.

Jeśli chodzi o łódzkich studentów, to zaprezentowali oni zbiór serbsko-polskich tzw. fałszywych przyjaciół tłumacza, o których nasi serbscy koledzy nie mieli pojęcia i byli zdziwieni niektórymi zestawieniami. Nad prezentacjami studentów po stronie polskiej czuwała mgr Sanja Miletić.

Dodatkowa informacja i relacja w języku serbskim znajduje się TUTAJ.

ZDJĘCIE